A wrench 30 cm long lies along the positive x axis and grips the bolt at the ori
ID: 1885920 • Letter: A
Question
A wrench 30 cm long lies along the positive x axis and grips the bolt at the origin. A force applied in the direction <0, 3,-4> at the end of the wrench. Find the magnitude of the force needed to supply 100 J of torque to the bolt . (Answer approx 333.33 N)Please explain how to get this thank you. A wrench 30 cm long lies along the positive x axis and grips the bolt at the origin. A force applied in the direction <0, 3,-4> at the end of the wrench. Find the magnitude of the force needed to supply 100 J of torque to the bolt . (Answer approx 333.33 N)
Please explain how to get this thank you.
Please explain how to get this thank you.
Explanation / Answer
given
r = 30 cm = 0.3 m
means
= ( 0, 0.3 , 0 )
and F = 100 J or 100 N.m
v = <0, 3,-4>
using equation for the torque is
T = r X F
the force is F = | F | ( v / | v | )
so F = | F| X v / 5 ( because it is in same direction )
sonow substituting values
100 = ( 0, 0.3 , 0 ) X | F | X ( 0 , 3 , -4 ) / 5
| F | X ( -4 , 0 , 0 ) = 5000 / 3
| F | = 5000 / 12
| F | = 416.666 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.