A wrecking ball swings at the end of a 12 m cable on a verticals circular arc. A
ID: 1484379 • Letter: A
Question
A wrecking ball swings at the end of a 12 m cable on a verticals circular arc. As the ball passes through its lowest point of the swing it has a speed of 5 m/s. What speed does the ball have when the cable makes an angle of 20 degrees relative to the vertical? A wrecking ball swings at the end of a 12 m cable on a verticals circular arc. As the ball passes through its lowest point of the swing it has a speed of 5 m/s. What speed does the ball have when the cable makes an angle of 20 degrees relative to the vertical?Explanation / Answer
u = 5m/sL =12 m
cos(20) =x/L
x =Lcos(20)
h = L-Lcos(20) = 12 -12cos(20)
h = 0.7237 m
From conservation of energy
K1+U1 =K2+U2
(1/2) mu^2 +0 = (1/2)mv^2 +mgh
v^2 =u^2 -2gh = (5*5) -(2*9.8*0.7237)
v =3.29 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.