Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wrecking ball has a mass of 1100kg and it hangs on a chain that is 10m long. T

ID: 1402457 • Letter: A

Question

A wrecking ball has a mass of 1100kg and it hangs on a chain that is 10m long. The wrecking ball is pulled back until the chain makes a 30° angle relative to vertical. Assume that the earth and ball are part of the system, that the ball is released from rest, and the lowest height of the ball is zero so the gravitational potential energy is zero at that point. How much kinetic energy did the ball have right before it hit the wall? What was the speed of the ball right before it hit the wall?

Please show the work and make it understandable.

Explanation / Answer

change in PE = change in KE

mgl - mglcostheta = at rest v1 = 0

mgl(1-costheta) = KE

KE = 1444.25 J

part b )

1/2* mv^2

1444.25 = 1/2 * m*v^2

v = sqrt ( 2E/m)

v = 1.62 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote