A worker pours 1.210 k g of molten lead at a temperature of 327.3 ? C into 0.498
ID: 2241826 • Letter: A
Question
A worker pours 1.210kg of molten lead at a temperature of 327.3 ?C into 0.4980kg of water at a temperature of 75.00 ?C in an insulated bucket of negligible mass. Assuming no heat loss to the surroundings, calculate the mass of lead and water remaining in the bucket when the materials have reached thermal equilibrium. Express your answer using four significant figures. A worker pours 1.210kg of molten lead at a temperature of 327.3 ?C into 0.4980kg of water at a temperature of 75.00 ?C in an insulated bucket of negligible mass. Assuming no heat loss to the surroundings, calculate the mass of lead and water remaining in the bucket when the materials have reached thermal equilibrium. Express your answer using four significant figures.Explanation / Answer
Assuming water begins to boil and a part of it evaporates
M(lead)*c(lead)*(327.3-100) =M(water)*c(water)*(100-75) + Mx*lambda
c(lead) =0.16 J/g/K
c(water) =4.18 J/g/K
lambda =2260 J/g for water
1210*0.16*227.3 =498*4.18*25 +Mx*2260
44005=52041+Mx*2260
Mx is negative it means the water does not boil. The masses are the same as initial
M(water) =0.4980 kg
M(lead) =1.2100 kg
Computing final temperature
1210*0.16*(327.3-T) =498*4.18*(T-75)
63365.28-193.6*T =2081.64*T-156123
T =96.4682 degree Celsius
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.