1w 4 Begi Date 919 2018 12:0 :00 AM Due Date 9/27/201 81 1:59:00 PM End Date (S%
ID: 1883368 • Letter: 1
Question
1w 4 Begi Date 919 2018 12:0 :00 AM Due Date 9/27/201 81 1:59:00 PM End Date (S%) Problem i0: A dart gun contains a spring of spring constant k 16 N/m which is used to fire a dart of mass m. The dart leaves the gun at a speed ofv=4.5 m/s after the spring is compressed 1 cm. 12/16 201 81159 00PM Ct t, 33% Part (a) What is the weight, F, in Newtons, of the dart? 7.74 104 -7.74E-4 Correct 33% Part (b) what is the dart's speed when it hits the floor ve in ms, ift is fired horizontally at a height of h 2 meters? -771 Correct! ** 33% Part (c) what angle, in degrees, does the dart's final velocity make with the horizontal? Potential 98% 4 5 6 Attempts remaining cotan asin (Cls per attempt) detailed view acotan cosh( tanh0 cotanh0Explanation / Answer
If you need any help with part A and B comment below.
Part C.
We know that in projectile motion horizontal velocity remains constant, So final horizontal velocity will be
Vfx = V0x = 4.5 m/sec
final vertical speed will be using 3rd kinematic equation
Vfy^2 = Viy^2 + 2*a*d
Viy = 0 m/sec, since initiallly only horizontal velocity
a = -g = -9.81 m/sec
h = -2 m
Vfy = sqrt (0^2 + 2*9.81*2)
Vfy = -6.26 m/sec (-ve sign because velocity is downward)
Now
Vf = sqrt (Vfx^2 + Vfy^2)
Vf = sqrt (4.5^2 + (-6.26)^2)
Vf = 7.71 m/sec
Now direction will be given by:
Direction = arctan (Vfy/Vfx)
= arctan (6.26/4.5)
= 54.3 deg below the horizontal
(Since angle is below the horizontal so direction will be negative)
Direction = -54.3 deg (See that if negative answer does not work try the magnitude of angle.)
Please Upvote.
Comment below if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.