1st Image http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1011697/13/1011697A.j
ID: 1691192 • Letter: 1
Question
1st Imagehttp://session.masteringphysics.com/problemAsset/1011697/13/1011697A.jpg
1.What is the rms value V_rms of the voltage plotted in the graph? 2.When a lamp is connected to a wall plug, the resulting circuit can be represented by a simplified AC circuit, as shown in the figure. (Part B figure) Here the lamp has been replaced by a resistor with an equivalent resistance R = 120 Omega. What is the rms value I_rms of the current flowing through the circuit?
2nd Image
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1011697/13/1011697B.jpg
3.What is the average power P_avg dissipated in the resistor? 1.What is the rms value V_rms of the voltage plotted in the graph?
Explanation / Answer
maximum voltage from the graph is V = 170 V rms voltage V _rms = V / v2 = 170 / ( 1.414 ) = 120.2263 V rms current I_rms = V_ rms / R = 120.2263 / 120 = 1.001 A Power dissipated in the resistance P = I_ rms^ 2 R = (1.001)^2 ( 120 ) = 120.453 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.