A Ferris wheel is a vertical, circular amusement ride with radius 10.0 m. Riders
ID: 1883104 • Letter: A
Question
A Ferris wheel is a vertical, circular amusement ride with radius 10.0 m. Riders sit on seats that swivel to remain horizontal. The Ferris wheel rotates at a constant rate, going around once in 9.0 s. Consider a rider whose mass is 65 kg.
(a) At the bottom of the ride, what is the rate of change of the rider's momentum? (Vector form).
(b) At the bottom of the ride, what is the vector force exerted by the seat on the rider? (Vector form)
Next consider the situation at the top of the ride.
(c) At the top of the ride, what is the rate of change of the rider's momentum? (Vector form)
(d) At the top of the ride, what is the vector force exerted by the seat on the rider? (Vector form)
Explanation / Answer
Velocity of ferris wheel
V= 2*pi*r/t= 2*3.14* 10/9= 6.98 m/s
==========
a)
At bottom of the ride
F= mv^2/r= 65*6.98^2/10= 316.48 j
=======
b)
Force exerted by seat= - mg = -65*9.8= -637 j
=====
c)
Net change of riders momentum= (-637-316.8) j= - 953.8 j
d)
Force exerted by seat= -320.2 j
=======
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.