2. Given F-G (M1 M2)/R?) is the magnitude of the gravitational force of Mi on M2
ID: 1880908 • Letter: 2
Question
2. Given F-G (M1 M2)/R?) is the magnitude of the gravitational force of Mi on M2, if Ms is the mass of the Sun = 2.0X1033 g, and M2 is the mass of the Earth-6.0X1027 g and Newton's universal gravitational constant G 6.7X1011 kg m3 s2, and the displacement from the Sun to the Earth is R as above at some time t, find the magnitude of the gravitational force of the Sun on the Earth at that time. 3. Suppose that the displacement from the Earth to Mars at the time t above is 85 gigameters in the +x direction, find the magnitude and the direction of the displacement from the Sun to Mars at timetExplanation / Answer
Solution:
Given, F= G ((M1M2)/R^2)
M1=2*10^33 gms = 2*10^30 kg
M2= 6*10^27 gms= 6* 10^24 kg
So, F= (6.7*10^-11) (2*10^30) (6*10^24)/ R^2
Gravitational Force, F=(8.04*10^44)/R^2 N (Ans)
======
According to Chegg Guidelines, I can answer one at a time. Good luck!:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.