A worker accidentally grabs a 230-Volt power line with both hands and stands in
ID: 1880202 • Letter: A
Question
A worker accidentally grabs a 230-Volt power line with both hands and stands in a puddle, effectively grounding both feet. What is the equivalent resistance of the body in this case?
What is the total current passing through the torso?
Assuming ground to be 0V, what is the voltage at the neck (the point where R1,R2 and R3 join)?
The person manages to let go of the wire with the left hand. What happens to the following quantities?
Increase Stays Same Decrease The Voltage at the hips (the point where R3, R4 and R5 join).
Increase Stays Same Decrease Resistance of the left leg.
Increase Stays Same Decrease The current through the torso.
Increase Stays Same Decrease The equivalent resistance used to calculate the total current.
Explanation / Answer
a) R1 and R2 are in parallel R12 = [1/550 + 1/550]-1 = 275 ohms
R12 is in series with R3, R123 = 275 + 90 = 365 ohms
R4 and R5 in parallel R45 = [1/400 + 1/400]-1 = 200 ohms
R45 is in series with R123, Requ = 200 + 365 = 565 ohms
equivalent resistance of the body Requ = 565 ohms
b) I = V / R = 230 / 565
total current passing through the torso = 0.407 A
c) voltage at the neck = 230 - [(550/2) * 0.407]
= 118 V
d) decreases, stays same, decreases, increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.