A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh
ID: 1879879 • Letter: A
Question
A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s , and the distance between them is 60.0 m . After t1 = 5.00 s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00 m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2. A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s , and the distance between them is 60.0 m . After t1 = 5.00 s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00 m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2. A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s , and the distance between them is 60.0 m . After t1 = 5.00 s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00 m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2. A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s , and the distance between them is 60.0 m . After t1 = 5.00 s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00 m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2. A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s , and the distance between them is 60.0 m . After t1 = 5.00 s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00 m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2. A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s , and the distance between them is 60.0 m . After t1 = 5.00 s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00 m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2.Explanation / Answer
time taken to reach distance d
t2 = d / 23
time taken by motorcycle to reach distance
(d + 60) = 23*t2 + 0.5*8*t2^2
d +60 = d + 4* d^2 / 23^2
d = 89 m
time taken to catch the car = 89/23 = 3.87s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.