A motor of radius 0.16 m starts from rest with a uniform angular acceleration. A
ID: 1432712 • Letter: A
Question
A motor of radius 0.16 m starts from rest with a uniform angular acceleration. After 2 s it has a clockwise angular velocity of 15 rad/s. Find its linear velocity at 2 s. Find its tangential acceleration at 2s. Find the angle through which it has turned at 2s. Find the angle through which it has turned at 4 s. A wheel of radius 0.4 m, and moment of inertia I = 4.0 kg-m^2 is mount on a frictionless axle. A block of mass m= 2.5 B is suspended from the what is wrapped around the wheel. The wheel is released from rest.Explanation / Answer
a) linear velocity = w*r = 15*0.16 = 2.4 m/s
b) tangential acceleration = anguar acceleration*r = (15/2)*0.16 = 0.12 m/s^2
c) angle turned = 0.5*(15/2)*2^2 = 15 radian
d) ange turned = 0.5*(15/2)*4*4 = 60 radian
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.