A car is traveling in the +x direction at a constant velocity of 12.0 m/s. At ti
ID: 1877837 • Letter: A
Question
A car is traveling in the +x direction at a constant velocity of 12.0 m/s. At time t 0, its initial position is 5.00 m. Determine the car's position when t 6.00 s. 14. For an object undergoing constant acceleration, write down formulas (2.13) (2.17) Note how Eqn. (2.14) is used in Eqn. (2.15). These are the Kinematic Equations. 15.To stress the importance this condition, what must the acceleration of an object be in order to allow us to use the kinematic equations to determine the position and velocity of the object?Explanation / Answer
13) distance moved by car in 6 s = v*t
= 12*6 = 72 m
position at t = 6 = 72 + 5 = 77 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.