A) What is the acceleration (in m/s 2 ) of the basketball at the highest point i
ID: 1877401 • Letter: A
Question
A) What is the acceleration (in m/s2) of the basketball at the highest point in its trajectory? ( magnitude & direction)
B) At what speed (in m/s) must the player throw the basketball so that the ball goes through the hoop without striking the backboard?
My Notes Ask Your Teacher A basketball player attempts a three-point shot 10.0 m from the basket as shown in the figure below. The player shoots the ball at an angle of 0 40.8 from horizon height of H-3.05 m. tal, and releases the ball at a height of h - 2.16 m. The rim of the basket is ata 10.0 mExplanation / Answer
(a) The acceleration is 9.8 m/s2 at all points on the trajectory.
(b) time for ball to move 10 m, horizontally
t = 10 m / vicos 40.8
The vertical height gainedm, y = 3.05 - 2.16 = 0.89 m
Now, use kinematics equation
y = vyit - 1/2*at2
0.89 = visin 40.8 * 10 m / vicos 40.8 - 1/2 * 9.8 * (10 m / vicos 40.8)2
0.89 = 10*tan 40.8 - 4.9*100 / vi2 cos240.8
0.89 = 8.6317 - 490 / 0.573vi2
-7.7417 = - 490 / 0.573vi2
vi = 10.509 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.