A) Two parallel plates are connected to a 40 V battery. The distance between the
ID: 2284886 • Letter: A
Question
A) Two parallel plates are connected to a 40 V battery. The distance between the two plates is 24 cm. What is the magnitude of the electric field between the two plates? in V/m
B) Two parallel plates, connected to a 70 V battery, are separated by an air gap. If the plates get close enough, the electric field will exceed the breakdown value of E for air. (A *spark* will occur!) We observe sparking between the plates when the distance is reduced to 18 cm, what is the breakdown value for the air? in V/m
Explanation / Answer
apply Electric field E = V/d
E = 40/0.24
E = 166.67 N/C
----------------
b. apply E = V/d
E = 70/0.18
E = 388.89 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.