Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A) A) On a field trip to Echo Cave, you clap your hands and receive an echo 1.7

ID: 1876565 • Letter: A

Question

A) A) On a field trip to Echo Cave, you clap your hands and receive an echo 1.7 seconds later.
How far away is the cave wall? _____ meters

B) On a keyboard, you strike middle C, which has a frequency of 256 Hz.What is the period of one vibration of this tone? _______ seconds

C) The sound leaves the instrument at a speed of 340 m/s. What is its wavelength? ________ meters

D) Suppose your friend is foolish enough to play his keyboard instrument underwater, where the speed of sound is 1500 m/s. What is the wavelength of the middle-C tone in the water? _________ meters

E) Two sounds are played, one at 240 Hz, and the other at 280 Hz. What beat frequency is generated? _____________ Hz

Explanation / Answer

According to the concept of the waves

(A) ans

Given that

time t=1.7 sec

velocity of sound in air V=340 m/s

now we find the distance from person to cave wall

2d=V*t=340*1.7=578

distance d=578/2=289 m

-----------------------------------------------------

(b) ans

Given that

frequency f=256 Hz

now we find the time period for one vibration

f=n/t

256=1/T

time period T=0.004 sec

now we find the wavelength

frequency f=V/wavelength

256=340/wavelength

wavelength =340/256=1.33 m

(d) ans

Now we find the wavelength

wavelength =1500/256=5.9 m

--------------------------------------------------------------------

(E) Given that

frequency f1=240 hz

frequency f2=280 Hz

now we find the beats frequency

beat frequency fb=f2-f1=280-240=40 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote