A) A robot catches a ball 6.3 s afterthrowing it vertically upward. With what sp
ID: 1668713 • Letter: A
Question
A) A robot catches a ball 6.3 s afterthrowing it vertically upward. With what speed (in m/s) did itthrow it? ( ANSWER: 3.09 × 101 ) B) A robot catches a ball 1.4 s afterthrowing it vertically upward. What height (in m) did the ballreach? (ANSWER: 2.40 × 100) A) A robot catches a ball 6.3 s afterthrowing it vertically upward. With what speed (in m/s) did itthrow it? ( ANSWER: 3.09 × 101 ) B) A robot catches a ball 1.4 s afterthrowing it vertically upward. What height (in m) did the ballreach? (ANSWER: 2.40 × 100)Explanation / Answer
A) Time taken by the object to reachthe ground when it is projected vertical T = time taken by the ball to reachmaximum height + time taken by the ball to reach theground from maximum height = u /g + u / g = 2u / g 6.3 = 2 u / 9.8 initial velocity of the ball u = 6.3*9.8 / 2 = 30.87 = 3.09*101 m/s B) T = 1.4s initial velocity of theball u = 1.4*9.8 / 2 = 6.86 m/s maximum height H = u2 / 2g =6.862 / 2*9.8 = 2.4 m = 2.4*100 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.