A) A) The speed of sound depends on temperature. At 0 degrees Celsius, the speed
ID: 1874986 • Letter: A
Question
A) A) The speed of sound depends on temperature. At 0 degrees Celsius, the speed of sound is 331 m/s.
It travels 0.6 m/s faster for every degree Celsius above 0 C.
v = (331 m/s) + (0.6 m/s/degree C) * T.What is the speed of sound when the temperature is 14 degrees C? __________m/s
B) On a 23 degree Celsius day, there is an explosion. The sound is heard 4.4 seconds later.How far away was the explosion? _______km
C) Standing on the rim of a canyon, on a 11 degree C day, you shout across the canyon. 2.1 seconds later, you hear your echo. How wide is the canyon? _______________m
D) On a 17 degree day there is a thunderstorm.You see a flash of lightning. 5.1 seconds later you hear thunder. How far away was the lightning? ______________km
Explanation / Answer
1. givne
at t= 273.16 K, c(T) = 331 m/s
also
c(T) = 331 + 0.6*T ( T in celcius)
for T = 14 C
c(14) = 339.4 m/s
B. T = 23 C
t = 4.4s
c(23) = 344.8m/s
hence d = c*t = 1517.12m
d = 1.51712 km
C. T = 11 C
t = 2.1 s
c(11) = 337.6 m/s
distance to canyon = d
hence
c = 2d/t
hence
d = 354.48 m
D. T = 17 C
t = 5.1 s
c(t) = 341.2 m/s
d = c*t = 1740.12m = 1.74012m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.