The photograph below shows a girl pushing on a large stone sphere. The sphere ha
ID: 1876101 • Letter: T
Question
The photograph below shows a girl pushing on a large stone sphere. The sphere has a mass of 8200 kg and a radius of 90 cm and floats with nearly zero friction on a thin layer of pressurized water.
Suppose that she pushes on the sphere tangent to its surface with a steady force of F = 70 N and that the pressured water provides a frictionless support. How long will it take her to rotate the sphere one time, starting from rest?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
I = (2/5)mr² = (2/5) * 8200kg * (0.9m)² = 2657 kg·m²
= I
70N * 0.9m = 2657kg·m² *
= 0.0237 rad/s²
= ½t²
2 rads = ½ * 0.0237rad/s² * t²
t = 23.026 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.