Electric Dipole in an Electric Fleld Find the magnitude of the electric dipole m
ID: 1875817 • Letter: E
Question
Electric Dipole in an Electric Fleld Find the magnitude of the electric dipole moment Express your answer in coulomb meters to three significant figures View Available Hints -+4.00 nC are separated by distance 380 mm, forming an electric dipole C m XIncorrect: Try Again; 5 attempts remaining Part al the electric dipole moment? Part C The changes are in a unform electric feld whose direction makes an angle 370 with the line connecting the charges What is the magnitude of this feld t the torque exerted on the dipole has magnitude 7.10-10 N Express your answer in newtons per coulomb to three significant View Available Hinns) N/C O Type here to search Dll F1 F2 F3 F4 FS F6Explanation / Answer
A) electric dipole moment, P = q*L
= 4.6*10^-9*3.8*10^-3
= 1.75*10^-11 C.m
B) from q1 to q2
C) we know, Torque T = P*E*sin(theta)
==> E = T/(P*sin(theta))
= 7.1*10^-9/(1.75*10^-11*sin(37))
= 674 N/c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.