A solid nonconducting sphere (whose radius is 5 cm and uniformly distributed cha
ID: 1873562 • Letter: A
Question
A solid nonconducting sphere (whose radius is 5 cm and uniformly distributed charge is Q=-1C) is surrounded by a nonconducting spherical shell ( whose inner radius is 10 cm, outer radius is 15 cm and uniformly distributed charge is Q=+4C). If both spheres have a common center, what is the direction and magnitude of the electric field at r=20 cm from the center ( in N/C)?
D9) A solid nonconducting sphere (whose radius is 5 cm and uniformly distributed charge is -1 C) is surrounded by a nonconducting spherical shell (whose inner radius is 10 cm, outer radius is 15 cm and uniformly distributed charge is Q +4 C). If both spheres have a commor center, what is the direction and magnitude of the electric field at r = 20 crn from the center (in N/C)? -7Explanation / Answer
Eletric field at r = 6 cm is given by:
E = k*q/r^2
where
q = charge enclosed by the volume of sphere with r = 20 cm
so charge q = Q* r^3/R^3
q = -1 uC*(20/5)^3 =-64 uC
So, E = 9*10^9* -64*10^-6/0.2^2
E = 1.44*10^7 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.