Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid marble, a solid disk and a hoop have the same mass (M = 0.8 kg) and the

ID: 2194273 • Letter: A

Question

A solid marble, a solid disk and a hoop have the same mass (M = 0.8 kg) and the same radius. Each object is held at rest at the same height and then released. At the bottom of the ramp is a loop-the-loop of radius 1.1 m

a. What is the minimum height that the marble, disk and hoop can be released so that all three will safely make it around the loop-the loop?

b.At the top of the loop-the-loop, what is the force the track exerts on the hoop when released at the minimum height?

c.At the top of the loop-the-loop, what is the force the track exerts on the marble when released at the minimum height?

d.At the top of the loop-the-loop, what is the force the track exerts on the disk when released at the minimum height?

Explanation / Answer

A) By the law of energy conservation:- =>PE(initial) = PE(final) =>mgh = mg(2r) =>h = 2 x 1.8 = 3.6 m B) 0 C) 0 D) 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote