A solid disk with mass m=70.8g and radius r=4.09cm slides along a frictionless t
ID: 1703893 • Letter: A
Question
A solid disk with mass m=70.8g and radius r=4.09cm slides along a frictionless table with an initial speed of Vi=1.46 m/s. This disk makes a glancing collision with a second larger disk (M=123g, R=5.47cm) initiallly at rest. The collision is completely inelastic- the disks stick togather.
a) After the disks collide, find the center of mass of the combined system. Measure from the center of the larger disk.
b) Find the Vcm, the center of mass speed of the system.
c) Find the angular velocity of the system after the collision.
Explanation / Answer
m = 70.8g = 0.0708kg r = 4.09cm = 0.0409m vi = 1.46m/s M = 123g = 0.123kg R = 5.47cm = 0.0547m Vi = 0m/s A. m's and M's center of masses are in their centers (because they are solid disks). Center of Mass = (sum(m*d))/(sum(m)) Center of Mass = (M*0 + m*(R+r))/(M+m) B. Momentum (mv + MV = (m+M)(Vf)) Vf = (mv + MV)/(m + M) C. Angular Velocity (w = v*r) w = Vf * (Center of mass + farthest radius)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.