A solid nonconducting sphere has a radius of 50.0 cm. It has a uniform charge de
ID: 1705814 • Letter: A
Question
A solid nonconducting sphere has a radius of 50.0 cm. It has a uniform charge density of 3.00×10-3 C/m3. What is the strength of the electric field (a) at a distance of 2.00 m from the center of the sphere? (b) at the surface of the sphere? (c) at a distance of 25.0 cm from the center of the sphere? (Hint: use the shell theorem, which states that when calculating an electrostatic force or field outside a sphere with a uniform charge, the sphere can be treated as though all of its charge resides at the center.)*Please give details on the steps used to find the answer.
Explanation / Answer
Given
radius of the sphere r = 50 cm = 0.5 m
charge density = 3*10-3 C / m3
q / A = 3*10-3 C / m3
charge inside the sphere q = (3*10-3 C / m3 )( 0.52 )
= 2.35mC
Electric field at a distance 2m from the center of the field
E = k q / r 2
= ( 9*109 )(2.35*10-3 C ) / ( 4)
= 5.301*106 N / C
Electric field at the surface of the sphere
E = k q / r 2
= ( 9*109 )(2.35*10-3 C ) / ( 0.5)2
= 8.46*107 N / C
electric field at a distance 25 cm from the center of the sphere
E = k q / r 2
= ( 9*109 )(2.35*10-3 C ) / ( 0.25)2
= 3.384*107 N / C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.