A satellite has a mass of 6190 kg and is in a circular orbit 4.67x10^5 m above t
ID: 1873460 • Letter: A
Question
A satellite has a mass of 6190 kg and is in a circular orbit 4.67x10^5 m above the surface of the planet. The period of the orbit is 1.9 hours. The radius of the planet is 4.26x10^6 m. What would be the true weight of the satellite if it were at rest on the planet’s surface? A satellite has a mass of 6190 kg and is in a circular orbit 4.67x10^5 m above the surface of the planet. The period of the orbit is 1.9 hours. The radius of the planet is 4.26x10^6 m. What would be the true weight of the satellite if it were at rest on the planet’s surface?Explanation / Answer
w = 2pi / T
w = 2 pi / (1.9 x 3600 s) = 9.186 x 10^-4 rad/s
r = (4.67 x 10^5) + (4.26 x 10^6) = 4.727 x 10^6 m
for circular path,
Fg = m w^2 r
G M m / r^2 = m w^2 r
G M = w^2 r^3 = 8.9127 x 10^13
Weight on surface,
W = G M m / R^2
W = (8.9127 x 10^13) (6190) / (4.26 x10^6)^2
W = 30400 N .....Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.