A uniform, horizontal beam weighing 40 N is hinged to the wall at point A and su
ID: 1871902 • Letter: A
Question
A uniform, horizontal beam weighing 40 N is hinged to the wall at point A and supported by a rope attached to the beam at point D. A box with a weight of 30 N hangs at point C, which is also the center of gravity of the beam. To prevent the beam from breaking off the wall a person applies a 20 N force horizontally at point B. The total length of the beam is 5 m, and the distance from D to B is 1 m. A Calculate the tension of the rope and the reaction force on the beam at point A. The angle that the rope makes with the horizontal beam is 52 degrees.Explanation / Answer
Here ,
W = 40 N
W1 = 30 N
F = 20 N
let the tension in the rope is T
balancing the torque about wall hinge
T * sin(52 degree) * (5 -1) - (40 + 30) * 5/2 = 0
solving for T
T = 55.5 N
the tension in the string is 55.5 N
Noww, for the reaction force
vertical reaction = 70 - 55.5 * sin(52) = 26.6 N
horizontal reaction = 20 + 55.5 * cos(52) = 54.17 N
net reaction force = sqrt(26.6^2 + 54.17^2)
net reaction force = 60.3 N
the net reaction force is 60.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.