A uniform thin rod of mass 0.3 kg and 1 meter long has a moment of 0.025 kg m^2.
ID: 1530999 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of mass 0.3 kg and 1 meter long has a moment of 0.025 kg m^2. There is a 0.02 kg mass attached to one end. Find: a) The angular acceleration, alpha, of the assembly immediately after release from rest b) The linear acceleration, a, of the 0.2 kg mass immediately after release from rest A rotating disk of mass 0.5 kg and radius of 0.1 m is attached to a hanging weight of light string over a light string over a light frictionless pulley. Find a) Acceleration of the box b) Angular acceleration of the disk c) Tension in the string A large pulley has an outer radius of 0.25 m. A string is wrapped around and is riding on the inner grove, which is 0.2 m from the center of the pulley. The string is attached to a 0.3 kg hanging weight. After released from rest, the weight takes 1.1 seconds to strike the floor 1.5 m below. Find: a) a of the box b) I of the pulleyExplanation / Answer
2) Here, 0.4 * 9.8 - T = 0.4a
Also, T * 0.1 = (1/2 * 0.5 * 0.12) * alpha
=> T * 0.1 = (1/2 * 0.5 * 0.12) * (a/0.1)
=> T = (1/2 * 0.5) * (a)
Thus, 0.4 * 9.8 - (1/2 * 0.5) * (a) = 0.4a
=> acceleration , a = 6.03 m/s2
Thus, Tension , T = (1/2 * 0.5) * (6.03)
= 1.5075 N
Thus, angular acceleration = 6.03/0.1
= 60.3 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.