PHYSICS Kinematics 25.While doing an experiment, Tom droos a ball cut of a windo
ID: 1868727 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
Given : d = 2.3 m ; v = 334 m/s
Solution :
Note : Time required for ball to reach the ground = Time required for sound to reach.
(a) As this is a free fall , hence time required for the ball to reach the ground is given by :
d = (1/2)gt2
t = [2d/g]1/2
= [(2×2.3)/(9.81)]1/2
= 0.685 s
(b)
Let d be the distance of Jerry
So v = d/t
334 m/s = d/(0.685 s)
d = 228.79 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.