Two loudspeakers in a 20?C room emit 670 Hz sound waves along the x -axis. A) If
ID: 1866091 • Letter: T
Question
Two loudspeakers in a 20?C room emit 670 Hz sound waves along the x-axis.
A)
If the speakers are in phase, what is the smallest distance between the speakers for which the interference of the sound waves is perfectly destructive?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B)
If the speakers are out of phase, what is the smallest distance between the speakers for which the interference of the sound waves is maximum constructive?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
PART A) Wavelength = V / f = 343 m/s / 670 hz = 0.511940298 m / 2 = 0.255970149 m ============ANSWER)
PART B) distance = 0.255970149 m ==============ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.