Two loudspeakers in a 20C room emit 660 Hz sound waves along the x -axis. A) If
ID: 1478029 • Letter: T
Question
Two loudspeakers in a 20C room emit 660 Hz sound waves along the x-axis.
A)
If the speakers are in phase, what is the smallest distance between the speakers for which the interference of the sound waves is perfectly destructive?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B)
If the speakers are out of phase, what is the smallest distance between the speakers for which the interference of the sound waves is maximum constructive?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
you have to look at the wavelength = speed of sound / frequency
speed of sound ~ 340 m/s
frequency = 660 / s
wavelength = 340 / 660 ~ 0.515 m
Question A is asking for "in phase" (originally pictured as constructive) into destructive so "wavelength/2" = 0.515/2 = 0.257m
Question B is asking for "out of phase" (originally pictured as destructive) into constructive so also "wavelength/2" =0.515/2 = 0.257m
The answers for both questions are the same because
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.