Two loudspeakers emit sound waves along thex-axis. The sound has maximum intensi
ID: 1753182 • Letter: T
Question
Two loudspeakers emit sound waves along thex-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 16.8cm apart. The sound intensity decreases as the distance between thespeakers is increased, reaching zero at a separation of 62.5 cm.What is the wavelength of the sound?If the distance between the speakers continues toincrease, at what separation will the sound intensity again be amaximum?
Two loudspeakers emit sound waves along thex-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 16.8cm apart. The sound intensity decreases as the distance between thespeakers is increased, reaching zero at a separation of 62.5 cm.What is the wavelength of the sound?
If the distance between the speakers continues toincrease, at what separation will the sound intensity again be amaximum?
Explanation / Answer
Constructive interference occurs when pathdifferece between two waves is zero and for destructiveinterference path difference must be equal to halfwavelength. Pathdifference x = (62.5- 16.8) /2 = 22.85 cm for destructiveinterference x = /2 hence wavelength ofsound = 2*22.85 = 45.7 cm Pathdifference x = (62.5- 16.8) /2 = 22.85 cm for destructiveinterference x = /2 hence wavelength ofsound = 2*22.85 = 45.7 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.