15. -12 points SerCP10 6.P.033 My Notes Ask Your Teache A railroad car of mass 2
ID: 1864368 • Letter: 1
Question
15. -12 points SerCP10 6.P.033 My Notes Ask Your Teache A railroad car of mass 2.95 x 104 kg moving at 3.30 m/s collides and couples with two coupled railroad cars, each of the same mass as the single car and moving in the same direction at 1.20 m/s. (a) What is the speed of the three coupled cars after the collision? m/s (b) How much kinetic energy is lost in the collision? Need Help?Read It 16. -/1 points SerCP10 6.P.037 My Notes Ask Your Teache In a Broadway performance, an 76.0-kg actor swings from a R 3.95-m-long cable that is horizontal when he starts. At the bottom of his arc, he picks up his 55.0-kg costar in an inelastic collision. What maximum height do they reach after their upward swing? Need Help? ReadExplanation / Answer
Using conservation of momentum
Momentum of system before collision = momentum of system after Collision
mv1+ 2*mv2= (m + 2m) v
3.3+ 1.2= 3 v
V= 1.5 m/s
-------------
Loss in energy
= 0.5*m ( v1^2+ 2* v2^2- 3* v^2)
= 0.5* 2.95*10^4* (3.3^2+ 2* 1.2^2- 3*1.5^2)
= 103545 J .
------
Comment in case any doubt..goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.