Thank you in advance An electronic chip 48 mm by 48 mm dissipates 25 W and is co
ID: 1862036 • Letter: T
Question
Thank you in advance
Explanation / Answer
I am writing here how to solve this problem, but i can't solve now as i don't have my calculator with me rite now... really sorry for that.
(a) We know, for convective heat transfer,
E=h*A*(t-T)
where E=25 W
h= convective heat transfer coefficient=200 W/m^2.K
A= surface area=48*48 mm^2
t= surrounding temperature= 25 deg C
Solve to get T
(b) Everything remains same as (a), only h and A changes.
Here, h=150 W/m^2.K
A=(48*48)+(16*(20*48))+(16*(20*2)) mm^2
solve to get T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.