Thank you for helping me! You and your friend Bruce are experimenting with a red
ID: 1376413 • Letter: T
Question
Thank you for helping me!
You and your friend Bruce are experimenting with a red lamp shade and blue lamp shade. You place lamp shades individually over a 120-W light bulb. Assume that the light radiates from the lamps uniformly and 6.2% of their power is converted to light.
(a) What is the average intensity of the light at 1.9 m from the red
(? = 710 nm)
lamp shade?
W/m2
(b) Is the average intensity of the blue
(? = 480 nm)
lamp shade at 1.7 m greater than, less than, or equal to the intensity calculated in part (a)?
greater thanless than equal to
Explanation / Answer
The useful power is
P = 120 W * 0.062 = 7.44 W
As
I = P / (4 pi r^2)
Then
I = 0.164 W/m^2 [ANSWER]
*****************
It should be the same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.