Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

can someone answer question 8-79 for me. If a horizontal force of P = 100 N is a

ID: 1859487 • Letter: C

Question

can someone answer question 8-79 for me.

If a horizontal force of P = 100 N is applied perpendicular to the handle of the lever at A, determine the compressive force F exerted on the material. Each single square-threaded screw has a mean diameter of 25 mm and a lead of 7.5 mm. The coefficient of static friction at all contacting surface of the wedges is mus = 0.2, and the coefficient of static friction at the screw is mu's = 0.15. Determine the horizontal force P that must be applied perpendicular to the handle of the lever at A in order to develop a compressive force of 12 kN on the material. Each single square-threaded screw has a mean diameter of 25 mm and a lead of 7.5 mm. The coefficient of static friction at all contacting surfaces of the wedges is mus = 0 .2, and the coefficient of static friction at the screw is mu's = 0.15. Probs. 8?79/80 Determine the clamping force on the board A is the screw of the "C" clamp is tightened with a twist of M = 8 N middot m. The single square-threaded screw has a mean radius of 10mm, a lead of 3mm, and the coefficient of static friction is mus = 0.35. If the required clamping

Explanation / Answer

atan (0.15) = 8.53 deg

atan (p/(pi*d)) = atan(7.5/(3.14*25)) = 5.46 deg

Torque = 100*0.25 = F*(0.025/2)*tan(5.46 + 8.53)

F = 8029 N

2T Cos15 = 8029

T = 4156 N

F = 2T Sin15 = 2151.4 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote