Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A shaft is subjected to a maximum load of 10 kN. It is designed to withstand a l

ID: 1855933 • Letter: A

Question

A shaft is subjected to a maximum load of 10 kN. It is designed to withstand a load of 15 kN. If the maximum load encountered is normally distributed with a standard deviation of 2.5 kN and a failure rate of 3% is required, what is the standard deviation acceptable in the shaft strength, assuming a normal distribution?

Explanation / Answer

P( Y2 > Y1) = the probability that it will be overloaded; P( Y2 > Y1) = P( Y2 - Y1 > 0 ) = P( Y1 - Y2 < 0 ) ; E[Y1 - Y2] = 500-4000 = 1000 Var(Y1 - Y2) = Var(Y1) + Var(Y2) =90000 + 160000 = 250000 P( Y2 > Y1) = 1P( Y1 - Y2 < 0 ) =P( ((Y1 - Y2) - 1000)/50
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote