A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits
ID: 2303437 • Letter: A
Question
A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits are equally spaced and have the same width. The intensity pattern in the figure is observed when light from a laser passes through the slits, illuminating them uniformly. The screen is perpendicular to the direction of the light. What is the spacing between the slits? Data: Distance to the screen = 2.71 m; Wavelength of light = 0.620 ?m; Distance between tick marks on the intensity figure = 1.30 cm.
b) Calculate the width of the slits.
c) If the slits' separation is increased by a factor of 4, what would be the distance between the principal peaks on the screen?
Explanation / Answer
A)
fringe width, beta = lamda*D/d
==> d = lamda*D/beta
beta = 1.3 cm
D = 2.71 m
lamda = 620*10^-9 m
d = 620*10^-9*2.71/1.3*10^-2
= 0.129*10^-6 m
= 0.129 micrfo m
b)
fringe width increases 4 times
beta' = 4*beta
= 4*1.3
= 5.2 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.