A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits
ID: 1512773 • Letter: A
Question
A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits are equally spaced and have the same width. The intensity pattern in the figure is observed when light from a laser passes through the slits, illuminating them uniformly. The screen is perpendicular to the direction of the light. What is the spacing between the slits? Data: Distance to the screen = 2.17 m; Wavelength of light = 0.570 ?m; Distance between tick marks on the intensity figure = 1.40 cm.
Calculate the width of the slits.
If the slits' separation is increased by a factor of 2, what would be the distance between the principal peaks on the screen?
Explanation / Answer
here use Y = mLR/d
where L = wavelgnth,
m = order = 1,2,3,4, ......... for brigth bands
m = 1.5, 2.5, 3.5, 4.5, ......for dark bands
R is the distance from slit to screen,
Y = disatnce from central spot to nth order fringe
so
d = mLR/Y
slid width d = 1 * 570*10^-9 * 2.17/(1.4 *10^-2)
d = 8.83 *10^-5 m
----------------------------------
if d = 2 times
y = 1/2 times
so Y = 2.8 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.