A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 11.0 m/
ID: 1480015 • Letter: A
Question
A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 11.0 m/s (24.2 m/h) into a solid wall. Strapped securely in an advanced seat belt system, a 55.0 kg (121.0 lbs) dummy is found to move a distance of 0.870 m from the moment the car touches the wall to the time the car is stopped. Calculate the size of the average force which acts on the dummy during that time.
Using the direction of motion as positive direction, calculate the average acceleration of the dummy during that time (in g's) (use 1g=9.8 m/s2).
In a different car, the distance the dummy moves while being stopped is reduced from 0.870 m to 0.230 m calculate the average force on the dummy as that car stops.
Explanation / Answer
Applying Conservation of Energy:-
(1/2)* m*v2 = Favg * snet
Favg = [(1/2)* m*v2] / (snet)
a ) When car stopeed at a distance of 0.870 m then snet = 0.870 m
Favg = 3824.71 N
As we know, F = Mass * Acceleration
Acceleration = 3824.71/55 = 69.54 m/s2
= 7.09 g
c ) When car stopeed at a distance of 0.230 from 0.87 m then snet = -0.64 m
Favg = 5199.21 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.