A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.8 m/
ID: 1526308 • Letter: A
Question
A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.8 m/s (23.8 m/h) into a solid wall. Strapped securely in an advanced seat belt system, a 55.0 kg (121.0 lbs) dummy to move a distance of 0.660 m from the moment the car touches the wall to the time the car is stopped. Calculate the size of the average force which acts on the dummy during that time. Using the direction of motion as positive direction, calculate the average acceleration of the dummy during that time (in g's) (use 1g = 9.8 m/s^2).Explanation / Answer
Here ,
u = 10.8 m/s
m = 55 Kg
d = 0.660 m
let the force on the dummy is F
Using work energy theorum
0.5 * 55 * (0 - 10.8^2) = F * 0.660
F = 4860 N
the avreage force which acts on tummyu is 4860 N
---------
for the acceleration
acceleration = F/m
acceleration = -4860/(55)
acceleration = -88.4 m/s^2
acceleration = - 9.01 g's
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.