A power station output is 500 megawatts. During a test it is found that this rep
ID: 1854327 • Letter: A
Question
A power station output is 500 megawatts. During a test it is found that this represents 28% of the energy put into the plant by means of burning coal in the boilers. The coal used liberates 29.5 MJ/kg. Determine the mass of coal burnt by the power station in 1 hour. How do I solve this if the answer is 218 tonne?Explanation / Answer
out put=500 megawatt= 500*10^6 watt 28% is output. so, (28/100) * input =output =>input=output*100/28=500*10^6*100/28=1.78*10^9 watt input energy in one hour=power*60*60=1.78*10^9*60*60=6.43*10^12 input energy=mass of coal*energy per kg coal =>6.43*10^12=mass*29.5*10^6 (as coal liberates 29.5 mega joule/kg) =>mass=218 *1063 kg=218 tonne EXPLAINED PLZ RATE IT FIRST
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.