A power cycle operates between a lake’s surface water at a temperature of 300 K
ID: 1818891 • Letter: A
Question
A power cycle operates between a lake’s surface water at a temperature of 300 K and water at a depth whose temperature is 285 K. At steady state the cycle develops a power output of 10 kW, while rejecting energy by heat transfer to the lower temperature water at the rate 14,400 kJ/min. Determine (a) the thermal efficiency of the power cycle and (b) the maximum thermal efficiency for any such power cycle.I have no idea on how to work this out, so if you could please provide detailed answers - that aren't just a copy of an answer key that would be greatly appreciated! Thanks.
Explanation / Answer
Given data :
Surface temperature T1 =300K
Under water temperature T2 = 285K
Power out put W = 10KW
Heat rejection at a rate of Q2 = 14400KJ/min
Q2 = 14400 X 60KJ/sec
Q2 = 240 KJ/sec
Q2 = 240KW
(a)The thermal efficiency of the power cycle is:
We know that as per thermodynamics second law
Thermal efficiency = (T1 - T2)/T1
= (300-285)/300
= 0.05
= 5%
We also know the another way to determine the themal efficiency is
Thermal efficiency = W/Q1 ………….(1)
But here Q1 = heat input
We know W = Q1 - Q2
Q1 = W + Q2
Q1 = 10 + 240
Q1 = 250KW
Put this value in abouve equation (1)
Thermal efficiency = W/Q
= 10/250
= 0.04%
= 4%
These are the thermal efficiencies of the power cycle
(b)The maximum thermal efficiency of the power cycle:
The maximum thermal efficiency of the power cycle is the efficiency which is obtained by the temperatures i.e 5%
Maximum thermal efficiency is = 5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.