A power supply has a fixed output voltage of 12.0 V, but you need V T = 3.3 V ou
ID: 1398356 • Letter: A
Question
A power supply has a fixed output voltage of 12.0 V, but you need VT = 3.3 V output for an experiment.
(Figure 1)
Part A
Using the voltage divider shown in the figure, what should R2 be if R1 is 15.0 ?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
What will the terminal voltage VT be if you connect a load to the 3.3 V output, assuming the load has a resistance of 6.9 ?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
A power supply has a fixed output voltage of 12.0 V, but you need VT = 3.3 V output for an experiment.
(Figure 1)
Part A
Using the voltage divider shown in the figure, what should R2 be if R1 is 15.0 ?
Express your answer using two significant figures.
R2 =SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
What will the terminal voltage VT be if you connect a load to the 3.3 V output, assuming the load has a resistance of 6.9 ?
Express your answer using two significant figures.
VT = VSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
given,
voltage = 12 V
voltage across R2 = 3.3 V
Resistance of R1 = 15 ohm
by kirchoff's voltage law
12 = R1 * I + 3.3
12 = 15 * I + 3.3
I = 0.58 A
By ohm's law
V = I * R
3.3 = 0.58 * R2
a) R2 = 5.689 ohm
if R2 = 6.9 ohm
12 = R1 * I + R2 * I
12 = 15 * I + 6.9 * I
I = 0.548 A
V = I * R2
V = 0.548 * 6.9
b) VT = 3.78 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.