The acceleration of a particle is defined by the relation A=-KV^2 where A is exp
ID: 1853839 • Letter: T
Question
The acceleration of a particle is defined by the relation A=-KV^2 where A is expressed in ft/s^2 and V in ft/s. The particle starts a X=0 with a velocity of 20 ft/s and when X=100 ft the velocity is found to be 15 ft/s. Determine the distance the particle will travel (1) Before the velocity drops to 10 ft/s (2) Before it comes to rest. There is a similar example on Chegg, but the solution skips multiple steps and is very hard to follow. I'm looking to see how the solution is solved. Thanks in advance to all who help me.Explanation / Answer
Please rate this answer first and rate all other answers after that !!!!!!!!!!!
a = V.dV/dS = - K.V^2
So, dV/V = - K.dS
so, ln V = -K.S + C
where C = constant
now at X = 0, V = 20 ft/s
so, ln 20 = - K.0 + C
so C = ln 20
Now, at X = 100 ft, V = 15 ft/s
so, ln 15 = - K . 100 + ln 20
so K = (ln 20 - ln 15)/100
so K = ln (20/15) / 100
so , K = 0.00287
1) so, ln V = - 0.00287 .S + ln 20
so, at V = 10 ft/s , ln 10 = - 0.00287 .S + ln 20
so, S = 241.51 ft
2) at V = 0 ft/s,
ln 0 = - 0.00287 .S + ln 20
so , S = 1043.81 ft
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.