The acceleration as a function of time of a mass-spring system is given by a=(0.
ID: 2228694 • Letter: T
Question
The acceleration as a function of time of a mass-spring system is given by a=(0.70m/s^2)sin[(3rad/s)t]. a)If the spring constant is 20N/m, what is the amplitude? b)What is the initial velocity? The acceleration as a function of time of a mass-spring system is given by a=(0.70m/s^2)sin[(3rad/s)t]. a)If the spring constant is 20N/m, what is the amplitude? b)What is the initial velocity? The acceleration as a function of time of a mass-spring system is given by a=(0.70m/s^2)sin[(3rad/s)t]. a)If the spring constant is 20N/m, what is the amplitude? b)What is the initial velocity? a)If the spring constant is 20N/m, what is the amplitude? b)What is the initial velocity?Explanation / Answer
Amplitude = 0.7 / 9 = 7.78 cm
Initial velocity = 0.7 / 3 = 23.33 cm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.