A delicate 0.2 lb instrument is placed in a tray. To protect it during shipping
ID: 1852571 • Letter: A
Question
A delicate 0.2 lb instrument is placed in a tray. To protect it during shipping it is attached to a spring as shown in the figure. Given the spring's experimentally obtained stiffness characteristic, shown below, what is the maximum velocity for the tray and instrument if the force on the delicate instrument is not to exceed 12lb. Assume the tray comes to an abrupt stop. The force can be represented by the following interpolated polynomial function of x. F (x)=3.133x-4.333x^2+5.333x^3-2.667x^4+0.5333x^5.Explanation / Answer
F(x) = 3.133x - 4.333 x^2 + 5.333x^3 - 2.667 x^4 + 0.5333 x^5
also given F_max = 12 lbs..
so.. to find the x corresponding to F(x) = 12 ..
3.133x - 4.333 x^2 + 5.333x^3 - 2.667 x^4 + 0.5333 x^5 = 12
on solving we get... x = 2.50107 inch
so... elastic energy corresponding to a compression = integration ( F(x) dx ) -- x from 0 to 2.50107
so.. maximum elastic energy = integration ( (3.133x - 4.333 x^2 + 5.333x^3 - 2.667 x^4 + 0.5333 x^5)dx )
= (3.133/2)x^2 - (4.333/3) x^3 + (5.333/4)x^4 - (2.667/5) x^5 + (0.5333/6) x^6 -- from x = 0 to 2.50107
so.. maximum elastic energy = 8.92601
let the maximum speed be v..
sokinetic energy of the block = 0.5*mv^2 = 0.5 * 0.2*v^2 = 0.1v^2
so.. 0.1v^2 = 8.92601
so.. v_max = 9.4478
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.