A defibrillator is used by emergency medical staff to shock the heart of an acci
ID: 1532034 • Letter: A
Question
A defibrillator is used by emergency medical staff to shock the heart of an accident victim by applying a 10,000-V potential difference across the victim's chest. If the defibrillator has an internal resistance of 12 ohm and the victim's heart has a resistance of 315 ohm, what is the current that passes through the victim's heart the moment the defibrillator is discharged? A If the defibrillator delivers this current over a 15-ms time interval, how many electrons pass through the heart during this process? electronsExplanation / Answer
Here ,
V = 10000 V
a) current through heart = V/Req
current through heart = 10000/(12 + 315)
current through heart = 30.6 A
the current through heart is 30.6 A
B) time interval ,t = 15 ms
number of electrons passed = charge passing/charge on each electron
number of electrons passed = 303.6 * 0.015/(1.602 *10^-19)
number of electrons passed = 2.84 *10^19
the number of electrons passed is 2.84 *10^19
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.