A hockey puck slides off the edge of a table with an initial velocity of 20.0 m/
ID: 1836984 • Letter: A
Question
A hockey puck slides off the edge of a table with an initial velocity of 20.0 m/s. The height of the table above the ground is 2.00 m. How far from the edge of the table, measured along the floor, does the puck hit the floor? A ball is thrown at a 40.00 angle above the horizontal across level ground. It is released from height of 2.00 m above the ground with a speed of 18.0 m/s. What is the velocity just before touching the ground? If vector A = -3.0 times - 4.0 y, and vector B = + 3.0 times -8.0 y, find the magnitudeExplanation / Answer
6) time taken by puck to reach the ground from table top:
initially velocity was in horizontal direction hence initial vertical velocity will be zero.
appying y = ut + at^2 /2 in vertical direction
2 = 0 + 9.81t^2/2
t = 0.639 sec
distance traveled in horizontal in this time.
Dx = ux * t = 0.639 * 20 = 12.77 m
7) there is no acceleration in horizontal direction.
hence horizontal velocity will not change.
hence vx = ux = 18cos40 = 13.8 m/s
in vertical , applying vf^2 - vi^2 = 2ad
vy^2 - (18sin40) = 2(9.81)(2)
vy = 13.16 m/s (in downwards direction)
v = sqrt[vx^2 + vy^2] = 19.07 m/s
direction = tan^-1(vy/vx) = 43.6 deg below horizontal.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.