A hockey player strikes a hockey puck with a mass of 170 g, which is initially a
ID: 1491012 • Letter: A
Question
A hockey player strikes a hockey puck with a mass of 170 g, which is initially at rest. The player exerts a force on the puck for 0.030 seconds which varies with time, as given by: F(t) = (3 times 10^3 N/s)t + (-1.11 times 10^8 N/s^4)t^4 Assume the hockey puck is stationary before the player strikes it, and that all of the force is exerted in the x-direction. Find the speed of the hockey puck at the end of the 0.030-sccond interval. Find the maximum force exerted on the puck by the hockey player.Explanation / Answer
Ans:-
A ] F = 3*10^3 *t + (-1.11*10^8)*t^4
t = 0.030s
F = 3*10^3*0.03 + (-1.11*10^8)*(0.03)^4
= 0.09 N
a =0.09/(170*10^-3)=0.529m/s^2
s = a*t = 0.529*0.03 = 0.016m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.