A hiker walks 1.80 km south and then 2.25 km east, all in 3.20 hours. HINT (a) C
ID: 1656909 • Letter: A
Question
A hiker walks 1.80 km south and then 2.25 km east, all in 3.20 hours. HINT (a) Calculate the magnitude (in km) and direction (in degrees south of east) of the hiker's displacement during the given time. magnitude288 km direction south of east (b) Calculate the magnitude (in km/h) and direction (in degrees south of east) of the hiker's average velocity during the given time. magnitude direction v km/h X ° south of east (c) What was her average speed (in km/h) during the same time interval? X km/h Need Help?Explanation / Answer
r1 = - 1.80j km
r2 = 2.25i
r = r1 + r2 = 2.25i - 1.80j km
(A) magnitude = sqrt(2.25^2 + 1.80^2) = 2.88 km
theta = tan^-1(1.80 / 2.25) = 39 deg
(B) average velocity = displacement / time
magnitude = 2.88 / 3.20 = 0.9 km/h
direction = 39 deg
(same direction as displacement)
(c) average speed = distance / time
= (1.80 + 2.25) / 3.20
= 1.26 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.