A hockey player shoots a puck. The puck was stationary at the time of the shot.
ID: 1287960 • Letter: A
Question
A hockey player shoots a puck. The puck was stationary at the time of the shot. The puck stays on the ice the entire time it travels. The coefficient of dynamic friction between the puck and the ice is .3. The puck has a mass of .5 kg. The player exerted an average force of 110 N on the puck during the shot for .05 s.
a) What is the velocity of the puck at the time it left the stick?
b) What is the acceleration of the puck as it travels on the ice?
c) If the shot was taken from 10 m to the net, and it was taken with 1.1 s left on the clock, did it get into the net in time?
Explanation / Answer
F = m(V-u)/t
V = F*t/m = 110*0.05/0.5 = 11 m/s
b) a = -u*g = 2.94 m/s^2
c) s = Vt - 0.5*a*t^2
10 = 11*t - 1.47t^2
t = 1.05 < 1.1
the puck will get in
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.